Soft Focaccia
Durum wheat semolina focaccia, high hydration with slow-fermentation yeasts. Handled with extreme care without being pressed, it is incredibly light. Airy inside with a thin, veil-like crumbly crust.
€9,20
Price for 2 pcs.
Product weight: 280 g – Diameter: 24 cm
Packaging
Packaged in a protective atmosphere, 2 pieces per pack.
Storage
The packaged product keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C. You can freeze it upon arrival.
Reheating
These bases can be toasted in a preheated oven at 200 °C for 4 minutes and then filled, or filled first and then finished in the oven for 5/6 minutes.
Ingredients
Durum WHEAT semolina, Water, Extra virgin olive oil, Sourdough starter (WHEAT flour), Salt, Compressed yeast.
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 259 kcal 1084 kJ |
| Total Fat | 3.6 g |
| Of which saturates | 0.5 g |
| Total Carbohydrates | 46 g |
| Of which sugars | 0.7 g |
| Fiber | 1.4 g |
| Protein | 8.4 g |
| Salt | 0.70 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità , o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.







