Organic Round Pala
A pala shaped like the original pizza. Made with organic flour blends: soft wheat, spelt, Senatore Cappelli durum wheat, rye, rice, oats, and Tritordeum. Biga-fermented dough for a crumbly texture and a distinctive, authentic aroma.
€8,40
Price for 2 pcs.
Unit weight: 260 g – Size: diam. 28/29 cm
Packaging
Packaged in a protective atmosphere.
Storage
Once packaged, the product keeps in the fridge for 15 days at 0/+4 °C. It can be frozen upon arrival.
Refreshing
We recommend topping as desired and finishing in a preheated oven at 220 °C for about 4/5 minutes.
Ingredients
Type "0" soft WHEAT flour*, Water, Extra virgin olive oil*, Salt, Compressed yeast, BARLEY malt flour*.
*Organic
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 260 kcal 1088 kJ |
| Total Fat | 2.5 g |
| Of which saturates | 0.5 g |
| Total Carbohydrates | 49 g |
| Of which sugars | 0 g |
| Fiber | 1.5 g |
| Protein | 9.7 g |
| Salt | 0.53 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Certifications

IT-BIO-017 Italian Agriculture
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità , o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.







