Unica Bio
Hand-stretched focaccia, made with biga and high-performance organic flours that give this single-portion dough considerable height and volume. Enjoyable bite, melt-in-the-mouth texture, and a fragrant aroma.
€4,70
Price for 1 pc.
Unit weight: 260 g – Size: 24 x 19 cm
Packaging
Packaged in a protective atmosphere.
Storage
The product can be stored in the fridge for 15 days at 0/+4 °C. It can be frozen upon arrival.
Preparation
We recommend topping the product as desired and finishing the baking in a preheated oven at 200 °C for about 6 minutes.
Ingredients
Type "0" soft WHEAT flour*, Water, Extra virgin olive oil*, Salt, Compressed yeast, BARLEY malt flour*.
*Organic
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional Values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 254 kcal 1063 kJ |
| Total Fat | 2.5 g |
| Of which saturates | 0.5 g |
| Total Carbohydrates | 48 g |
| Of which sugars | 0 g |
| Fiber | 1.5 g |
| Protein | 9.5 g |
| Salt | 0.52 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Certifications

IT-BIO-017 Italian Agriculture
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità , o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.







