All Biga ORGANIC
Focaccia prepared with a dough made entirely from biga. Thanks to proper calibration of resting times, the texture is airy, soft and slightly crispy on the crust. Characteristic: melts in your mouth, even when cold.
€8,30
Price per 1 pc.
Product weight: 600 g – Dimensions: 40 x 30 cm
Packaging
Packaged in a protective atmosphere, 1 piece per package.
Storage
The product packaged this way keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C. Upon arrival it can be frozen.
Reheating
We recommend topping the product as desired and finishing the baking in a preheated oven at 200 °C for about 6 minutes.
Ingredients
Soft WHEAT flour type "0"*, Water, Soft WHEAT flour type "1"*, Extra virgin olive oil*, Salt, Compressed yeast, BARLEY malt flour*.
*Organic
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 261 kcal 1092 kJoule |
| Total Fat | 3.4 g |
| Of which saturated | 0.6 g |
| Total Carbohydrates | 47 g |
| Of which sugars | 0 g |
| Fiber | 1.8 g |
| Protein | 9.3 g |
| Salt | 0.42 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Certifications

IT-BIO-017 EU Agriculture
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità , o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.







