Organic Loaf
French-style loaf made with type ‘1’ flour, biga, and sourdough, giving the bread a premium rustic appearance, a fine crumb, and a thick, crunchy crust.
€20,70
Price for 3 pcs.
Unit weight: 430 g – Dimensions: 50 x 10 cm
Packaging
Packaged in a protective atmosphere, 3 pieces per pack.
Storage
Once packaged, it keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C. It can be frozen upon arrival.
Reheating
The bread should be reheated in a preheated oven at 230°C for about 8 minutes before slicing and filling. Time varies depending on desired crunchiness.
Ingredients
Type "1" soft WHEAT flour*, Water, Type "0" soft WHEAT flour*, Sourdough starter (contains WHEAT*), Salt, Extra virgin olive oil*, BARLEY malt flour*, Compressed yeast.
*organic
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional facts
Average Nutritional Facts per 100g
| Energy | 264 kcal 1105 kJoule |
| Total Fat | 2.2 g |
| Of which saturates | 0.5 g |
| Total Carbohydrates | 50 g |
| Of which sugars | 0 g |
| Fiber | 2.1 g |
| Protein | 9.0 g |
| Salt | 0.56 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Certifications

IT-BIO-017 Italian Agriculture
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità , o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.







