Sincera
A rustic loaf made with spelt and type 1 flours and toasted barley malt, enriched with sesame, flax, poppy, and sunflower seeds, and oat flakes. It features a dark, fragrant crust and a full-bodied, moist crumb with soft, flavorful seeds. It stands out for its rich, intense taste and aromatic fragrance.
€21,70
Price per 1 pc.
Unit weight: 2 kg – Dimensions: 35 x 25 cm
Packaging
Individually packaged in a protective atmosphere.
Storage
The product packaged this way keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C, in a well-sealed paper bag. Upon arrival it can be frozen.
Regeneration
The bread requires regeneration in a preheated oven at 200° for about 15 minutes. Time varies depending on the desired level of crispness.
Ingredients
Water, white SPELT flour (WHEAT), type "1" soft WHEAT flour*, sourdough starter (contains WHEAT), toasted seeds and flakes (8%) (SESAME seeds, poppy seeds, flaxseeds, hulled sunflower seeds, OAT flakes), salt, toasted MALT flour.
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 208 kcal 870 kJ |
| Total Fat | 2.5 g |
| Of which saturates | 0.5 g |
| Total Carbohydrates | 37 g |
| Of which sugars | 0 g |
| Fiber | 2.2 g |
| Protein | 7.1 g |
| Salt | 0.44 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità, o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.







