Tao
100% durum wheat semolina roll, high hydration with slow-fermented yeast. Handled with extreme care to avoid crushing, it is incredibly light. Airy inside with a thin, wafer-like crumbly crust.
€4,20
Price for 3 pcs.
Unit weight: approx. 100 g – Diameter: 11/12 cm
Packaging
Packaged in a protective atmosphere, 3 pieces per pack
Storage
The packaged product keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C. You can freeze it upon arrival.
Preparation
The bread requires heating in a preheated oven at 200°C for about 3–5 minutes before being sliced and filled. Time varies depending on the desired level of crunchiness.
Ingredients
Durum WHEAT semolina, Water, Extra virgin olive oil, Sourdough starter (soft WHEAT flour), Salt, Compressed yeast.
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional Values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 222 kcal 929 kJ |
| Total Fat | 3.1 g |
| Of which saturates | 0.5 g |
| Total Carbohydrates | 39 g |
| Of which sugars | 0.6 g |
| Fibre | 1.2 g |
| Protein | 7.2 g |
| Salt | 0.60 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità , o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.







