Senatore Cappelli Organic
Made with Senatore Cappelli durum wheat and organic type 1 flour, this is a very fragrant loaf with an intense and persistent flavor. Highly digestible, it features a golden, crumbly crust that’s pleasant both to bite and chew.
€8,80
Price per 1 pc.
Product weight: 650 g – Dimensions: 30 x 15 cm
Packaging
Individually packed in a protective atmosphere.
Storage
The packaged product keeps for 15 days, best stored in a bag. You can freeze it upon arrival.
Refreshing
The bread requires refreshing in a preheated oven at 200°C for about 15 minutes. The time varies depending on the desired level of crispness.
Ingredients
Water, Type "1" soft WHEAT flour*, Senatore Cappelli DURUM WHEAT flour* (29%), Sourdough starter (contains WHEAT*), Extra virgin olive oil*, Salt, Compressed yeast.
*organic
Allergen Statement
In our laboratory, we use raw materials containing the following allergens: CEREALS, WALNUTS, HAZELNUTS, ALMONDS, PISTACHIOS, SESAME, SOY, MILK, EGGS, MUSTARD.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 249 kcal 1042 kJoule |
| Total Fat | 2.9 g |
| Of which saturates | 0.5 g |
| Total Carbohydrates | 46 g |
| Of which sugars | 0.6 g |
| Fiber | 2.0 g |
| Protein | 9.0 g |
| Salt | 0.60 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Certifications

IT-BIO-017 Italian Agriculture
Are you a Food Service professional?
We created the Food Service line to meet the needs of chefs, baristas, and food industry artisans who want to offer a high-quality bread basket, or create expertly crafted sandwiches where the bread is not simply a container, but contributes with its quality to elevate the overall taste experience.







