Organic Pan Quadro 12
Made with coarse flours and mountain grains, this soft and fragrant bread comes pre-sliced to be enjoyed as is or toasted, filled, and reimagined in many recipes. The various sizes available make it even more versatile.
€5,50
Price for 8 slices
Slice size: 12.5 x 12.5 cm - Thickness: 12 mm
Packaging
Packaged in a protective atmosphere, 8 slices per pack.
Storage
Once packaged, the product keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C. You can freeze it upon arrival.
Serving suggestions
No need to reheat. It's perfect on its own, spread with sweet or savory creams and preserves, or for creating delicious sandwiches.
Antonio's tip
Diced and oven-baked, it makes excellent croutons for soups and creams, and can serve as a base for recipes like croque monsieur and mozzarella in carrozza.
Ingredients
Type "1" soft WHEAT flour*, Water, Durum WHEAT semolina*, Type "0" soft WHEAT flour*, Sourdough starter (contains WHEAT*), White SPELT flour* (WHEAT), Extra virgin olive oil*, Whole RYE flour*, BARLEY malt flour*, Raw cane sugar*, Salt, Compressed yeast.
*Organic
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 269 kcal 1125 kJ |
| Total Fat | 3.7 g |
| Of which saturates | 0.7 g |
| Total Carbohydrates | 49 g |
| Of which sugars | 2.2 g |
| Fiber | 2.6 g |
| Protein | 8.7 g |
| Salt | 0.56 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Certifications

IT-BIO-017 EU / NON-EU Agriculture
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità , o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.





