Panedor Bio
Loaf made with type “1” flour, spelt and rye flour from Friuli and Tuscany, with distinctive and bold flavors expertly blended to make the tasting experience surprising and versatile for pairing.
€8,80
Price per 1 pc.
Product weight: 650 g – Dimensions: 30 x 15 cm
Packaging
Individually packaged in a protective atmosphere.
Storage
The product packaged this way keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C, in a well-sealed paper bag. Upon arrival it can be frozen.
Regeneration
The bread requires regeneration in a preheated oven at 200° for about 15 minutes. Time varies depending on the desired level of crispness.
Ingredients
Soft WHEAT flour type "1"*, Water, White SPELT flour* (WHEAT), Sourdough starter (contains WHEAT*), Wholegrain RYE flour*, Salt, Toasted malted RYE flour*, Compressed yeast.
*Organic
Allergen Declaration
In our workshop we use raw materials with the following allergens: CEREALS, WALNUTS, HAZELNUTS, ALMONDS, PISTACHIOS, SESAME, SOY, MILK, EGGS, MUSTARD.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 263 kcal 987 kJoule |
| Total Fat | 1.2 g |
| Of which saturated | 0.4 g |
| Total Carbohydrates | 46 g |
| Of which sugars | 0 g |
| Fiber | 2.8 g |
| Protein | 8.8 g |
| Salt | 0.57 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Certifications

IT-BIO-017 EU Agriculture
Are you a Food Service professional?
We created the Food Service line to meet the needs of chefs, baristas, and food industry artisans who want to offer a high-quality bread basket, or create expertly crafted sandwiches where the bread is not simply a container, but contributes with its quality to elevate the overall taste experience.






