Integro Organic
A whole-grain loaf enriched with toasted and acidified malt. The balance of flour and malts gives it a flavor characteristic of mountain breads.
€8,80
Price per 1 pc.
Product weight: 650 g – Dimensions: 30 x 15 cm
Packaging
Individually wrapped in a protective atmosphere.
Storage
Once packaged, it keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C in a tightly sealed paper bag. You can freeze it upon arrival.
Reheating
The bread should be reheated in a preheated oven at 200°C for about 15 minutes. Time varies depending on your desired level of crispness.
Ingredients
Whole WHEAT flour* (50%), Water, Type "1" soft WHEAT flour*, Sourdough starter (contains WHEAT*), Extra virgin olive oil*, Salt, Toasted malted RYE flour*, Compressed yeast.
*organic
Allergen Statement
In our bakery, we use raw materials containing the following allergens: CEREALS, WALNUTS, HAZELNUTS, ALMONDS, PISTACHIOS, SESAME, SOY, MILK, EGGS, MUSTARD.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average Nutritional Values per 100 g
| Energy | 2 kcal 1008 kJ |
| Total Fat | 2.7 g |
| Of which saturates | 0.5 g |
| Total Carbohydrates | 43 g |
| Of which sugars | 0.7 g |
| Fiber | 4.9 g |
| Protein | 8.8 g |
| Salt | 0.57 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Certifications

IT-BIO-017 Italian Agriculture
Are you a Food Service professional?
We created the Food Service line to meet the needs of chefs, baristas, and food industry artisans who want to offer a high-quality bread basket, or create expertly crafted sandwiches where the bread is not simply a container, but contributes with its quality to elevate the overall taste experience.






