Delicious Focaccia
Turmeric, sunflower seeds and puffed corn for a naturally colored focaccia with a surprising crispy effect.
€9,00
Price for 2 pcs.
Product weight: 280 g – Diameter: 24 cm
Packaging
Packaged in a protective atmosphere, 2 pieces per pack.
Storage
The product packaged this way keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C. Upon arrival it can be frozen.
Reheating
These bases can be toasted in a preheated oven at 200 °C for 4 minutes and then topped, or they can be topped and then finished in the oven for 5/6 minutes.
Antonio's Tip
The special preparation gives the focaccia perfect crumbliness and melt-in-your-mouth texture. Delicious on its own, it's excellent when filled like a sandwich or topped like a pizza.
Ingredients
Water, Soft WHEAT flour type "1", Soft WHEAT flour type "0"*, Hulled sunflower seeds (4%), Puffed corn, Sourdough starter (contains WHEAT), Extra virgin olive oil, Salt, Compressed yeast, Turmeric.
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average Nutritional Values per 100 g
| Energy | 268 kcal 1121 kJoule |
| Total Fat | 4.6 g |
| Of which saturated | 0.8 g |
| Total Carbohydrates | 46 g |
| Of which sugars | 0 g |
| Fiber | 2.4 g |
| Protein | 9.7 g |
| Salt | 0.47 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità , o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.






