Top Bun
A bun with a soft, light interior and a thin, golden crust. The slightly sweet dough offers a full and balanced bite,
ensuring excellent resistance to meat juices and sauces: ideal for smash burgers, gourmet sandwiches, or simply paired with fine cured meats.
€8,40
Price for 6 pcs.
Unit weight: approx. 60g – Diameter: 10cm
Packaging
Packaged in a protective atmosphere, 6 pieces per pack.
Storage
The packaged product keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C. You can freeze it upon arrival.
Preparation
We recommend slicing and grilling the bread for a few minutes before assembling your burgers.
Ingredients
Soft WHEAT flour type "0", Water, BUTTER, Chicken EGGS, Granulated sugar, Rice flour, Granular dehydrated skimmed MILK, Compressed yeast, Salt.
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional Values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 282 kcal 1180 kJ |
| Total Fat | 8 g |
| Of which saturates | 5 g |
| Total Carbohydrates | 43 g |
| Of which sugars | 6.8 g |
| Fiber | 1.8 g |
| Protein | 8.5 g |
| Salt | 0.36 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità, o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.






