Paf Bun Regular
Vegan bun with potato-based dough, light, with a soft and stable interior that stays tender for a long time, even after toasting. The delicate flavor enhances rich and juicy fillings, which are held without falling apart or crumbling on the surface.
€7,80
Price per 6 pcs.
Unit weight: 75 g approx. – Diameter: 10 cm
Packaging
Packaged in a protective atmosphere, 6 pieces per pack.
Storage
The packaged product keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C. You can freeze it upon arrival.
Preparation
We recommend slicing and grilling the bread for a few minutes before assembling your burgers.
Ingredients
Type "0" soft WHEAT flour, Water, Granulated sugar, Sunflower oil, Potatoes 2%, Potato starch, Yeast, Salt.
No animal-derived ingredients.
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional Values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 266 kcal 1113 kJoule |
| Total Fat | 5.4 g |
| Of which saturated | 0.6 g |
| Total Carbohydrates | 46 g |
| Of which sugars | 7.0 g |
| Fiber | 2.0 g |
| Protein | 7.3 g |
| Salt | 0.53 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità , o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.







