Traditional Pandoro
A classic of Veronese tradition to celebrate the Christmas star. A triumph of soft indulgence with the color of gold and the scent of vanilla. Made according to tradition with refreshed sourdough starter.
Before slicing, dust with Polvere di Stelle powdered sugar paired with Bianco Follador with its spiced and vanilla notes.
€41,00
Price per 1 pc.
Unit weight: 1 kg – Box
Out of stock
Packaging
Individually packaged in food-grade cast polypropylene bag.
Storage
Store in a cool, dry place avoiding direct exposure to light and heat sources. We recommend consuming within 90 days of packaging.
Regeneration
Ready-to-eat product.
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Ingredients
Soft WHEAT flour type "00", Hen EGGS, BUTTER, Granulated sugar, Refreshed sourdough starter (contains WHEAT), Sugar, Pasteurized fresh cream (pasteurized MILK cream, thickener: carrageenan), Vanilla paste (Honey, Madagascar Bourbon vanilla pulp, Tahiti vanilla pulp), EGG yolk, Cocoa butter, Salt, Compressed yeast.
Nutritional Values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 359 kcal 1502 kJoule |
| Total Fat | 19 g |
| Of which saturated | 12 g |
| Total Carbohydrates | 41 g |
| Of which sugars | 23 g |
| Fiber | 1.5 g |
| Protein | 6.2 g |
| Salt | 0.17 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Polvere di stelle – Bianco Follador
Ingredients: Powdered sugar (dextrose, starch, fully hydrogenated vegetable fat (palm kernel, coconut), flavorings), BUTTER* (concentrated BUTTER*, Min. 99.8% MILK* fat), Cocoa butter, Rum (Rum, additive: caramel) (1%), Bourbon vanilla powder (0.1%).
*Allergens. The highlighted ingredients may cause reactions in allergic or intolerant individuals.
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 467 kcal 1954 kJoule |
| Total Fat | 11 g |
| Of which saturated | 19.4 g |
| Total Carbohydrates | 79 g |
| Of which sugars | 68 g |
| Fiber | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
| Alcohol | 0 g |
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità, o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.







