The Other Pandoro: Tiramisù
This leavened cake honors the most beloved spoon dessert: tiramisù. The softness and pleasantness tell the story of Italian tradition, while the enveloping ingredients lead toward new horizons of taste. Before slicing, dust with the Polvere di Stelle powdered sugar mix paired with: Ciock Follador with cocoa and milk aroma and flavor.
€29,00
Price per 1 pc.
Unit weight: 500 g – Box
Out of stock
Packaging
Individually packaged in food-grade cast polypropylene bag.
Storage
Store in a cool, dry place avoiding direct exposure to light and heat sources. We recommend consuming within 90 days from packaging.
Preparation
Ready to use product.
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Ingredients
SOFT WHEAT flour type "00", Chicken EGGS, BUTTER, Granulated Sugar, Caramel white chocolate (Cocoa butter, Sugar, MILK powder, Caramelized sugar, Skimmed MILK powder, Emulsifier: SOY lecithin, Salt, Natural flavor: Vanilla extract), MARSALA 17% vol. (contains SULPHITES), Sourdough starter (contains WHEAT), Vanilla paste (Honey, Madagascar vanilla pulp, Tahiti vanilla powder), Egg YOLK, Cocoa butter, 100% arabica Colombia instant coffee, Salt, Liquid coffee extract with sugar, Compressed yeast, Ground Brazilian coffee.
Nutritional Values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 429 kcal 1795 kJoule |
| Total Fat | 20 g |
| Of which saturated | 13 g |
| Total Carbohydrates | 42 g |
| Of which sugars | 22 g |
| Fiber | 0.6 g |
| Protein | 7.9 g |
| Salt | 0.29 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Polvere di stelle: Ciock Follador
Ingredients: Powdered sugar (Sugar, Corn starch), Granular skimmed MILK* powder, Cocoa powder.
*Allergens. Highlighted ingredients may cause reactions in allergic or intolerant individuals.
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 422 kcal 1766 kJoule |
| Total Fat | 11 g |
| Of which saturated | 8.2 g |
| Total Carbohydrates | 78 g |
| Of which sugars | 72 g |
| Fiber | 0 g |
| Protein | 1.4 g |
| Salt | 0 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità, o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.








