Organic Panfiocco
Loaf bread made with type ‘0’, spelt, and rye flours, enriched with toasted oat flakes, sesame, poppy, flax, and sunflower seeds, and three malts (barley, toasted, and acidified): all giving Panfiocco its unique flavor.
€7,70
Price per 1 pc.
Product weight: 480 g – Dimensions: 23 x 8 cm
Packaging
Packaged in a protective atmosphere, 1 piece per pack.
Storage
The packaged product keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C. You can freeze it upon arrival.
Reheating
It can be eaten as is or browned in a preheated oven at 200 °C for 10 minutes before serving.
Antonio's tip
Enjoy it with sweet or savory dishes; it's also excellent toasted.
Ingredients
Type "1" soft WHEAT flour*, Water, Toasted seeds and flakes (14%) (SESAME seeds*, Poppy seeds*, Flax seeds*, Hulled sunflower seeds*, OAT flakes*), White SPELT flour* (WHEAT) (9%), Sourdough starter (contains WHEAT*), Whole RYE flour* (4%), Salt, Toasted malted RYE flour*, BARLEY malt flour*, Compressed yeast.
*organic
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average nutritional values per 100 g
| Energy | 251 kcal 1050 kJ |
| Total Fat | 3.9 g |
| of which saturates | 0.7 g |
| Total Carbohydrates | 43 g |
| of which sugars | 0 g |
| Fiber | 3.7 g |
| Protein | 9.2 g |
| Salt | 0.60 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Certifications

IT-BIO-017 EU / NON-EU Agriculture
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità, o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.






