Nobile
Large loaf made with stone-ground whole durum wheat flour, with very fine fiber that allows for easy chewing, releasing an intense and harmonious aroma. Golden and flavorful crust, moist and compact interior.
€21,70
Price per 1 pc.
Unit weight of product: 2 kg – Dimensions: 35 x 25 cm
Packaging
Individually packaged in a protective atmosphere.
Storage
The product packaged this way keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C, in a well-sealed paper bag. Upon arrival it can be frozen.
Regeneration
The bread requires regeneration in a preheated oven at 200° for about 15 minutes. Time varies depending on the desired level of crispness.
Ingredients
Whole durum WHEAT semolina, Water, Sourdough starter (contains WHEAT), Salt.
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 170 kcal 711 kJoule |
| Total Fat | 1.0 g |
| Of which saturates | 0.2 g |
| Total Carbohydrates | 7.7 g |
| Of which sugars | 1.1 g |
| Fiber | 3.9 g |
| Protein | 7.7 g |
| Salt | 0.43 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità , o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.







