Organic Rustic Focaccia
Rustic focaccia is the “simplest” and perhaps most versatile of all focaccias—incredibly soft, crispy, and flavorful.
€8,80
Price for 2 pcs.
Unit weight: 280 g – Diameter: 24 cm
Packaging
Packaged in a protective atmosphere, 2 pieces per pack.
Storage
Once packaged, the product keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C. You can freeze it upon arrival.
Reheating
You can toast these bases in a preheated oven at 200 °C for 4 minutes and then fill them, or fill them first and finish in the oven for 5/6 minutes.
Antonio's tip
The special process gives the focaccia a perfect crispness and a melt-in-the-mouth texture. Great on its own, it’s excellent stuffed like a sandwich or topped like a pizza.
Ingredients
Water, type "1" soft WHEAT flour*, type "0" soft WHEAT flour*, sourdough starter (contains WHEAT*), extra virgin olive oil*, salt, BARLEY malt flour*, compressed yeast, raw cane sugar*.
*organic
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average nutritional values per 100 g
| Energy | 246 kcal 1029 kJ |
| Total Fat | 2.4 g |
| Of which saturates | 0.5 g |
| Total Carbohydrates | 46 g |
| Of which sugars | 0 g |
| Fiber | 2.1 g |
| Protein | 9.0 g |
| Salt | 0.50 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Certifications

IT-BIO-017 Italian Agriculture
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità, o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.






