Organic Triticum Spelta Mono
Baked with spelt from Friuli, with a crunchy, crumbly crust and a moist, porous crumb, this loaf undergoes a long fermentation that gives it a subtle sweet flavor. Particularly versatile for pairings, it is excellent when refreshed even after several days.
€11,40
Price for 3 pcs.
Product weight: 220/240 g
Packaging
Individually packed in a protective atmosphere.
Storage
The packaged product keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C, in a tightly closed paper bag. You can freeze it upon arrival.
Refreshing
The bread requires refreshing in a preheated oven at 200°C for about 15 minutes. The time varies depending on the desired level of crispness.
Ingredients
Water, Type "1" soft WHEAT flour*, White SPELT flour* (WHEAT), Wholemeal SPELT flour* (WHEAT), Type "0" soft WHEAT flour*, Salt, Extra virgin olive oil*, Compressed yeast.
*organic
Allergen Statement
In our laboratory, we use raw materials containing the following allergens: CEREALS, WALNUTS, HAZELNUTS, ALMONDS, PISTACHIOS, SESAME, SOY, MILK, EGGS, MUSTARD.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 185 kcal 774 kJ |
| Total Fat | 2.2 g |
| Of which saturates | 0.5 g |
| Total Carbohydrates | 36.0 g |
| Of which sugars | 0.6 g |
| Fiber | 2.2 g |
| Protein | 6.3 g |
| Salt | 1.104 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Certifications

IT-BIO-017 Italian Agriculture
Are you a Food Service professional?
We created the Food Service line to meet the needs of chefs, baristas, and food industry artisans who want to offer a high-quality bread basket, or create expertly crafted sandwiches where the bread is not simply a container, but contributes with its quality to elevate the overall taste experience.






