Large Square Nuvola
This is the rectangular version of the Nuvola. The same crispness, lightness and versatility, in an alternative format, to meet the most varied needs.
€9,00
Price per 2 pcs.
Unit weight: 270 g - Size: 22 x 17 cm
Packaging
Packaged in a protective atmosphere, 2 pieces per package.
Storage
The product packaged this way can be stored in the fridge at 0/+4 °C for 15 days. It can be frozen upon arrival.
Reheating
We recommend topping the product as desired and finishing the baking in a preheated oven at 200 °C for about 6 minutes.
Antonio's tip
If sliced and toasted, it's excellent for making an alternative club sandwich.
Ingredients
Water, Soft WHEAT flour type "1"*, Soft WHEAT flour type "0", White SPELT flour* (WHEAT), Durum WHEAT semolina, Sourdough starter (contains WHEAT*), Extra virgin olive oil*, Salt, Toasted hulled SOYA flour, Malted CEREAL flour (WHEAT, ascorbic acid, enzymes), Compressed yeast.
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 258 kcal 1079 kJoule |
| Total Fat | 3.1 g |
| Of which saturated | 0.6 g |
| Total Carbohydrates | 46 g |
| Of which sugars | 0 g |
| Fiber | 2.3 g |
| Protein | 9.6 g |
| Salt | 0.57 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità, o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.






