Walnut and Raisin Bread
Made with a blend of soft wheat flours and enriched with walnuts and raisins, this loaf is ideal for a tasty breakfast or paired with cheeses and savory dishes, even in a sophisticated bread basket.
€7,80
Price for 1 pc.
Product weight: 480 g – Dimensions: 23 x 8 cm
Packaging
Packaged in a protective atmosphere, 1 piece per pack.
Storage
The packaged product keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C. You can freeze it upon arrival.
Refreshing
It can be eaten as is or browned in a preheated oven at 200 °C for 10 minutes before serving.
Antonio's Tip
Enjoy it with sweet or savory dishes; it's also excellent toasted.
Ingredients
Water, Type "1" soft WHEAT flour*, White SPELT flour* (WHEAT), Sourdough starter (contains WHEAT*), Corinthian raisins (dried grapes, sunflower vegetable oil 0.3-0.5%) (7%), WALNUTS (5%), Salt, BARLEY malt flour*, Compressed yeast.
Allergen Statement
In our laboratory, we use raw materials containing the following allergens: CEREALS, WALNUTS, HAZELNUTS, ALMONDS, PISTACHIOS, SESAME, SOY, MILK, EGGS, MUSTARD.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 247 kcal 1033 kJ |
| Total Fat | 4.9 g |
| Of which saturates | 4.2 g |
| Total Carbohydrates | 41 g |
| Of which sugars | 5.2 g |
| Fiber | 2.1 g |
| Protein | 8.1 g |
| Salt | 0.43 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Are you a Food Service professional?
We created the Food Service line to meet the needs of chefs, baristas, and food industry artisans who want to offer a high-quality bread basket, or create expertly crafted sandwiches where the bread is not simply a container, but contributes with its quality to elevate the overall taste experience.







