Classic Burger Bun
Soft and light, it is made with type “1” flour and fresh dairy butter to create authentic “gourmet” burgers.
€9,00
Price for 6 pcs.
Unit weight: approx. 90 g – Diameter: 11 cm
Packaging
Packaged in a protective atmosphere, 6 pieces per pack.
Storage
Once packaged, the product keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C. You can freeze it upon arrival.
Preparation
We recommend slicing and grilling the bread for a few minutes before assembling your burgers.
Ingredients
Type "1" soft WHEAT flour*, whole UHT MILK, raw cane sugar*, BUTTER, sourdough starter (contains WHEAT*), salt, BARLEY malt flour*, compressed yeast.
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average nutritional values per 100 g
| Energy | 306 kcal 1280 kJ |
| Total Fat | 7.2 g |
| Of which saturates | 4.6 g |
| Total Carbohydrates | 50 g |
| Of which sugars | 8.1 g |
| Fiber | 2.4 g |
| Protein | 9.3 g |
| Salt | 0.51 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità , o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.







