Secale Cereale Organic
Thanks to the use of whole rye flour from South Tyrol in the dough, it features the toasted and tangy notes characteristic of mountain breads. The crumb is soft and toasted and the crust is browned and crispy.
€8,80
Price per 1 pc.
Product weight: 650 g – Diameter: 20 cm
Packaging
Individually packaged in a protective atmosphere.
Storage
The product packaged this way keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C, in a well-sealed paper bag. It can be frozen upon arrival.
Reheating
The bread requires reheating in a preheated oven at 200° for about 15 minutes. Time varies depending on the desired level of crispness.
Ingredients
Water, Soft WHEAT flour type "1"*, Whole RYE flour* (22%), Sourdough starter (contains WHEAT*), Salt, Toasted malted RYE flour*, Malted BARLEY, Compressed yeast.
*organic
Allergen Declaration
In our workshop we use raw materials with the following allergens: CEREALS, WALNUTS, HAZELNUTS, ALMONDS, PISTACHIOS, SESAME, SOY, MILK, EGGS, MUSTARD.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 220kcal 920 kJoule |
| Total Fat | 1.1 g |
| Of which saturated | 0.3 g |
| Total Carbohydrates | 43 g |
| Of which sugars | 0.7 g |
| Fiber | 4.3 g |
| Protein | 7.6 g |
| Salt | 0.51 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Certifications

IT-BIO-017 EU Agriculture
Are you a Food Service professional?
We created the Food Service line to meet the needs of chefs, baristas, and food industry artisans who want to offer a high-quality bread basket, or create expertly crafted sandwiches where the bread is not simply a container, but contributes with its quality to elevate the overall taste experience.






