Pineapple and Rosemary Pan Bauletto
This soft bauletto wins you over with its vibrant taste, combining semi-candied pineapple and fresh rosemary leaves for a result that delivers a lightly sparkling aroma, between lemon and spice. Made with refreshed sourdough starter.
€24,00
Price per 1 pc.
Unit weight: 450 g – Box
Packaging
Individually packaged in food-grade cast polypropylene bag.
Storage
Store in a cool, dry place away from direct light and heat sources. We recommend consuming within 90 days of packaging.
Regeneration
Ready to eat.
Ingredients
WHEAT flour type "00", BUTTER, Semi-candied pineapple (pineapple, glucose-fructose syrup, sucrose, acidifier: citric acid, preservatives: potassium sorbate) (17%), EGG yolk, Water, Refreshed sourdough starter (contains WHEAT), Granulated sugar, Candied orange (Navel orange peel, sugar, glucose syrup), Granular dehydrated skimmed MILK, Salt, Orange zest, Fresh rosemary, BARLEY malt flour, Lemon zest, Madagascar Bourbon vanilla pulp.
Highlighted ingredients may cause reactions in allergic or intolerant individuals.
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional Values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 319 kcal 1335 kJoule |
| Total Fat | 16 g |
| Of which saturates | 11 g |
| Total Carbohydrates | 36 g |
| Of which sugars | 18 g |
| Fiber | 0.9 g |
| Protein | 6.3 g |
| Salt | 0.20 g |
| Alcohol | 0 g |
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità , o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.







