Pan Bauletto Pandorato Vanilla and Lemon
A soft dough with a dense texture, typical of pandoro, with a sparkling yet comforting taste of Sorrento lemon paste and lemon zest and Madagascar bourbon vanilla. Made with refreshed sourdough starter.
€24,00
Price per 1 pc.
Unit weight: 450 g – Box
Packaging
Individually packaged in food-grade cast polypropylene bag.
Storage
Store in a cool, dry place away from direct light and heat sources. We recommend consuming within 90 days of packaging.
Regeneration
Ready to use product.
Ingredients
Soft WHEAT* flour type "00", Hen EGGS*, BUTTER*, Granulated sugar, Sorrento lemon paste 8% (Sorrento PGI lemon peel, sugar, glucose syrup), Refreshed sourdough starter (contains WHEAT*), Pasteurized fresh cream (pasteurized MILK* cream, thickener: carrageenan), Vanilla paste 1% (Honey, Madagascar Bourbon vanilla pulp, Tahiti vanilla pulp), Cocoa butter, Salt, Lemon zest, Compressed yeast.
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional Values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 417 kcal 1745 kJoule |
| Total Fat | 19 g |
| Of which saturates | 12 g |
| Total Carbohydrates | 43 g |
| Of which sugars | 22 g |
| Fiber | 0.7 g |
| Protein | 7.1 g |
| Salt | 0.28 g |
| Alcohol | 0 g |
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità , o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.







