Pan Bauletto The Original with Cranberries
Soft bauletto where the intensity of whole wheat flour meets a bouquet of cereals and seeds to support the colorful vibrancy of cranberries. Perfect at any time of day.
€24,00
Price per 1 pc.
Unit weight: 450 g – Box
Packaging
Individually packaged in food-grade cast polypropylene bag.
Storage
Store in a cool, dry place avoiding direct exposure to light and heat sources. We recommend consuming within 90 days of packaging.
Preparation
Ready to use.
Ingredients
Flour blend*(Type "0" soft WHEAT flour*, Spelt FARRO flour*, Whole spelt FARRO flour*, Senatore Cappelli DURUM WHEAT flour*, TRITORDEUM (WHEAT durum) flour*, RYE flour*, Rice flour*, OAT flour*) (25%), Cranberries (Cranberries, Cane sugar, Sunflower oil) (16%), BUTTER*, Raw cane sugar, EGG* yolk, Water, Sourdough starter (contains WHEAT*), Navel orange peel 12x12 "Natural" (sugar, Glucose syrup), Granular dehydrated skimmed MILK*, Salt, BARLEY malt flour*, Orange zest, Toasted MALT flour*, Lemon zest, Madagascar Bourbon vanilla pulp.
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional Values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 325 kcal 1360 kJoule |
| Total Fat | 14 g |
| Of which saturated | 8.7 g |
| Total Carbohydrates | 43 g |
| Of which sugars | 21 g |
| Fiber | 2.3 g |
| Protein | 7.2 g |
| Salt | 0.21 g |
| Alcohol | 0 g |
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità , o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.







