Organic Cereal Burger Buns
All the fragrance of freshly baked bread thanks to a mix of seven cereal flours: type “0”, rice, oat, spelt, rye, barley, and durum wheat—all strictly organic—combined with EVO oil for a tasty and delicate burger.
€9,00
Price for 6 pcs.
Unit weight: approx. 70 g – Diameter: 11 cm
Out of stock
Packaging
Packaged in a protective atmosphere, 6 pieces per pack.
Storage
The packaged product keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C. You can freeze it upon arrival.
Preparation
We recommend slicing and grilling the bread for a few minutes before assembling your burgers.
Ingredients
Flour mix* (Type "0" soft WHEAT flour*, SPELT flour*, Wholemeal SPELT flour*, Senatore Cappelli durum WHEAT flour*, Tritordeum flour (durum WHEAT)*, RYE flour*, Rice flour*, OAT flour*), Water, Sourdough starter (contains WHEAT*), Raw cane sugar*, Extra virgin olive oil*, Salt, Compressed yeast, BARLEY malt flour*.
*organic
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional Values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 282 kcal 1180 kJ |
| Total Fat | 3.9 g |
| Of which saturates | 1.1 g |
| Total Carbohydrates | 50 g |
| Of which sugars | 5.7 g |
| Fiber | 2.2 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | 0.49 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Certifications

IT-BIO-017 EU/NON-EU Agriculture
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità , o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.







