Venexiana
Soft and light, made with sourdough starter, it has the scent of Madagascar Bourbon vanilla and an enveloping flavor. Highly refined on its own, intriguing when paired, perfect for any occasion.
€22,00
Price for 1 pc.
Unit weight: 400 g – Box
Il prodotto sarà disponibile per la spedizione dal 23 febbraio. Se desideri riceverlo entro Pasqua, ordinalo entro e non oltre il 23 marzo.
Packaging
Individually wrapped in a food-grade cast polypropylene bag.
Storage
Store in a cool, dry place, avoiding direct exposure to light and heat sources. Best consumed within 75 days of packaging.
Serving Suggestion
Ready-to-use product.
Ingredients
Type "00" soft WHEAT flour, BUTTER, EGG yolk, Water, Sourdough starter (contains WHEAT), Granulated sugar, Candied orange (Navel orange peel, sugar, glucose syrup), Granular dehydrated skimmed MILK, Salt, Orange zest, BARLEY malt flour, Lemon zest, Madagascar Bourbon vanilla bean paste.
Glaze Coating: (Granulated sugar, EGG white, ALMOND flour, Sunflower oil, Potato starch, Corn starch).
Decoration: (Pearl sugar, ALMONDS).
Highlighted ingredients may cause reactions in people with allergies or intolerances.
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 361 kcal 1510 kJ |
| Total Fat | 18 g |
| Of which saturates | 9.1 g |
| Total Carbohydrates | 41 g |
| Of which sugars | 22 g |
| Fiber | 1.3 g |
| Protein | 7.5 g |
| Salt | 0.20 g |
| Alcohol | 0 g |
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità, o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.








