Chocolate and Amarena Cherry Panettone
A cocoa dough that maintains the classic softness of panettone and is enriched with the delicious presence of dark chocolate chips, white chocolate chips, and candied amarena cherries with a sweet and slightly tart flavor. Before slicing, dust with the Polvere di Stelle powdered sugar mix paired with: Ciock Follador with cocoa and milk aroma and flavor.
€43,00
Price per 1 pc.
Unit weight: 800 g – Box
Out of stock
Packaging
Individually packaged in cast polypropylene food-grade bag.
Storage
Store in a cool, dry place avoiding direct exposure to light and heat sources. We recommend consuming within 90 days of packaging.
Preparation
Ready to eat.
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Ingredients
Soft WHEAT flour type "00", BUTTER, Semi-candied amarena cherry (Amarena cherries, Glucose syrup, Sugar, Citric acid, Concentrated amarena cherry juice, Concentrated black carrot juice, Natural flavor. May contain PIT fragments), (11%), Granulated sugar, EGG yolk, Water, Sourdough starter (contains WHEAT), Dark chocolate 99% min. cocoa (Cocoa, Sugar, Ginger, Cinnamon, Bourbon vanilla pod) (3%), Dark chocolate 60% min. cocoa (Cocoa, Sugar, Cocoa butter, Emulsifier: Rapeseed lecithin, Bourbon vanilla) (3%), White chocolate (Sugar, Cocoa butter, MILK powder, WHEY powder, Emulsifier: SOY lecithin, Natural vanilla flavor) (3%), Aromatic paste (Navel orange peel, sugar, glucose syrup, orange zest, lemon zest, Madagascar Bourbon vanilla pulp), Whole UHT MILK, Granular dehydrated skimmed MILK, Salt, BARLEY malt flour.
Nutritional Values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 355 kcal 1485 kJoule |
| Total Fat | 18 g |
| Of which saturated | 11 g |
| Total Carbohydrates | 42 g |
| Of which sugars | 23 g |
| Fiber | 0.6 g |
| Protein | 6.8 g |
| Salt | 0.18 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Polvere di stelle: Ciock Follador
Ingredients: Powdered sugar (Sugar, Corn starch), Granular dehydrated skimmed MILK*, Cocoa powder.
*Allergens. Highlighted ingredients may cause reactions in allergic or intolerant individuals.
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 422 kcal 1766 kJoule |
| Total Fat | 11 g |
| Of which saturated | 8.2 g |
| Total Carbohydrates | 78 g |
| Of which sugars | 72 g |
| Fiber | 0 g |
| Protein | 1.4 g |
| Salt | 0 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità, o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.








