Traditional Panettoncino
A classic of Milanese tradition, soft, fragrant with citron, oranges and premium Madagascar Bourbon vanilla. Inside it holds amber-colored sultana raisins and high-quality candied fruit. Made with butter obtained from cream and with refreshed sourdough starter that enhances the natural taste of the leavened product and offers fragrance.
€15,00
Price per 1 pc.
Unit weight: 200 g – Box
Out of stock
Packaging
Individually packaged in cast polypropylene food-grade bag.
Storage
Store in a cool, dry place avoiding direct exposure to light and heat sources. We recommend consuming within 90 days of packaging.
Refreshing
Ready-to-use product.
Ingredients
WHEAT flour type "00", BUTTER, Navel orange peel 12x12 "Natural" (sugar, glucose syrup), Granulated sugar, Egg YOLK, Australian sultana raisins (Externally treated with sunflower vegetable oil (0.5%), Water, Refreshed sourdough starter (contains WHEAT), Aromatic paste (Navel orange peel 12x12 "Natural" (sugar, glucose syrup), Orange peel, Lemon peel, Madagascar Bourbon vanilla pulp), Candied citron (citron, sugar, glucose, water), Granular dehydrated skimmed MILK, Salt, BARLEY malt flour*.
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 330 kcal 1381 kJoule |
| Total Fat | 14 g |
| Of which saturated | 9.3 g |
| Total Carbohydrates | 45 g |
| Of which sugars | 26 g |
| Fiber | 0.6 g |
| Protein | 5.4 g |
| Salt | 0.17 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità , o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.








