Brioche Loaf
A rich dough made with dairy butter, crafted by hand to be soft, light, and melt-in-your-mouth. It is perfect for enhancing flavorful and premium ingredients.
€8,80
Price per 1 pc.
Product weight: 480 g – Dimensions: 23 x 10 cm
Packaging
Packed in a protective atmosphere, 1 piece per pack.
Storage
The packaged product keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C. You can freeze it upon arrival.
Serving instructions
It can be eaten as is or browned in a preheated oven at 200 °C for 10 minutes before serving.
Antonio's tip
It can be enjoyed with sweet or savory dishes and is also excellent toasted.
Ingredients
Type "0" soft WHEAT flour, EGGS, BUTTER, Sourdough starter (contains WHEAT*), Granulated sugar, Compressed yeast, Salt.
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 329 kcal 1377 kJ |
| Total Fat | 14 g |
| Of which saturates | 8.5 g |
| Total Carbohydrates | 41 g |
| Of which sugars | 6.9 g |
| Fiber | 1.7 g |
| Protein | 9.4 g |
| Salt | 0.43 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità, o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.






