Organic Moro Panciotto
The use of roasted barley, cracked wheat, and coarse flours give this bread a unique chewy texture and a light toasted aroma.
€4,80
Price for 3 pcs.
Unit weight: approx. 100 g – Diameter: 11/12 cm
Packaging
Packaged in a protective atmosphere, 3 pieces per pack
Storage
The packaged product keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C. You can freeze it upon arrival.
Heating
The bread requires heating in a preheated oven at 200°C for about 3–5 minutes before being sliced and filled. Time varies depending on the desired level of crunchiness.
Ingredients
Type "1" soft WHEAT flour*, Water, cracked WHEAT*, Sourdough starter (contains WHEAT*), Extra virgin olive oil*, Salt, soluble BARLEY*, toasted malted RYE flour*, Compressed yeast.
*Organic
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 237 kcal 992 kJ |
| Total Fat | 2.97 g |
| of which saturates | 0.6 g |
| Total Carbohydrates | 44 g |
| of which sugars | 0 g |
| Fiber | 2.3 g |
| Protein | 8.3 g |
| Salt | 0.46 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Certifications

IT-BIO-017 Italian Agriculture
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità, o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.






