Traditional Pandorato
A Veronese classic to celebrate the Christmas star. A triumph of soft indulgence with a golden hue and vanilla scent. Traditionally crafted using sourdough starter.
€15,00
Price per 1 pc.
Unit weight: 200 g – Box
Out of stock
Packaging
Individually wrapped in a food-grade cast polypropylene bag.
Storage
Store in a cool, dry place away from direct light and heat sources. Best enjoyed within 90 days of packaging.
Regeneration
Ready-to-eat product.
Ingredients
Type "00" soft WHEAT flour, BUTTER, Navel orange peel 12x12 "natural" (sugar, glucose syrup), granulated sugar, EGG yolk, Australian sultanas (externally treated with sunflower vegetable oil (0.5%)), water, sourdough starter (contains WHEAT), aromatic paste (Navel orange peel 12x12 "natural" (sugar, glucose syrup), orange zest, lemon zest, Madagascar Bourbon vanilla pulp), candied citron (citron, sugar, glucose, water), granular dehydrated skimmed MILK, salt, BARLEY* malt flour.
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 330 kcal 1381 kJ |
| Total Fat | 14 g |
| Of which saturates | 9.3 g |
| Total Carbohydrates | 45 g |
| Of which sugars | 26 g |
| Fiber | 0.6 g |
| Protein | 5.4 g |
| Salt | 0.17 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità , o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.








