Organic Trittico
Loaf made with three different durum wheat semolinas: one from Puglia, the ancient Tumminia or Timilia from Sicily, and the prized Senatore Cappelli from Tuscany. The crunchy crust encloses a straw-yellow crumb with regular aeration.
€8,80
Price for 1 pc.
Product weight: 650 g – Dimensions: 30 x 15 cm
Packaging
Individually wrapped in a protective atmosphere.
Storage
The packaged product keeps for 15 days, ideally kept in a bag. You can freeze it upon arrival.
Reheating
The bread requires reheating in a preheated oven at 200°C for about 15 minutes. Time varies depending on the desired level of crunchiness.
Ingredients
Durum WHEAT semolina*, Water, Sourdough starter (contains WHEAT*), Tumminia durum WHEAT flour*, Senatore Cappelli DURUM WHEAT flour*, Extra virgin olive oil*, Salt, Compressed yeast.
*organic
Dichiarazione Allergeni
Nel nostro laboratorio utilizziamo materie prime con i seguenti allergeni: CEREALI, NOCI, NOCCIOLE, MANDORLE, PISTACCHI, SESAMO, SOIA, LATTE, UOVA, SENAPE.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 249 kcal 1042 kJ |
| Total Fat | 2.5 g |
| Of which saturates | 0.4 g |
| Total Carbohydrates | 48 g |
| Of which sugars | 0.7 g |
| Fiber | 2.4 g |
| Protein | 7.3 g |
| Salt | 0.55 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Certifications

IT-BIO-017 Italian Agriculture
Sei un professionista del settore Food Service?
Abbiamo creato la linea Food Service per soddisfare le esigenze di chef, baristi e artigiani del settore alimentare che desiderano offrire un cestino del pane di alta qualità, o creare imbottiti a regola d’arte dove il pane non sia semplicemente un contenitore, ma concorra con la sua qualità ad elevare l’esperienza gustativa complessiva.






