Autentica
Large loaf made with stone-ground type 1 flour and sourdough starter, featuring a delicate acidity. A crust that’s gentle to the bite, an airy crumb, and the vibrant, pleasant flavor of pure wheat.
€21,70
Price per 1 pc.
Unit weight: 2 kg – Dimensions: 35 x 25 cm
Packaging
Individually packed in a protective atmosphere.
Storage
The packaged product keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C, in a tightly closed paper bag. You can freeze it upon arrival.
Refreshing
The bread requires refreshing in a preheated oven at 200°C for about 15 minutes. The time varies depending on the desired level of crispness.
Ingredients
Type "1" soft WHEAT flour, Water, Sourdough starter (contains WHEAT), Salt.
Allergen Statement
In our laboratory, we use raw materials containing the following allergens: CEREALS, WALNUTS, HAZELNUTS, ALMONDS, PISTACHIOS, SESAME, SOY, MILK, EGGS, MUSTARD.
Product subject to weight loss.
Nutritional values
Average Nutritional Values per 100g
| Energy | 191 kcal 799 kJ |
| Total Fat | 0.7 g |
| Of which saturates | 0 g |
| Total Carbohydrates | 38 g |
| Of which sugars | 1.0 g |
| Fiber | 2.1 g |
| Protein | 6.8 g |
| Salt | 0.46 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Are you a Food Service professional?
We created the Food Service line to meet the needs of chefs, baristas, and food industry artisans who want to offer a high-quality bread basket, or create expertly crafted sandwiches where the bread is not simply a container, but contributes with its quality to elevate the overall taste experience.







