Organic Sicilian
100% Sicilian soft and durum wheat, with the addition of toasted sesame seeds and extra virgin olive oil in the dough, for a fragrant loaf with a particularly crunchy and crumbly crust.
€8,80
Price per 1 pc.
Product weight: 650 g – Diameter: 20 cm
Packaging
Individually packed in a protective atmosphere.
Storage
The packaged product keeps for 15 days in the fridge at 0/+4 °C, in a tightly closed paper bag. You can freeze it upon arrival.
Reheating
The bread requires reheating in a preheated oven at 200°C for about 15 minutes. Time varies depending on the desired level of crunchiness.
Ingredients
Water, Sicilian type "1" soft WHEAT flour*, Re-milled DURUM WHEAT semolina*, Sourdough starter (contains WHEAT*), Type "1" soft WHEAT flour*, SESAME seeds* (2%), Extra virgin olive oil*, Salt, Compressed yeast.
*organic
Allergen Statement
In our laboratory we use raw materials containing the following allergens: CEREALS, WALNUTS, HAZELNUTS, ALMONDS, PISTACHIOS, SESAME, SOY, MILK, EGGS, MUSTARD.
Product subject to weight loss.
Nutritional facts
Average Nutritional Facts per 100g
| Energy | 264 kcal 1105 kJoule |
| Total Fat | 4.3 g |
| Of which saturates | 0.6 g |
| Total Carbohydrates | 48 g |
| Of which sugars | 0 g |
| Fiber | 4.9 g |
| Protein | 8.8 g |
| Salt | 0.60 g |
| Alcohol | 0.0 g |
Certifications

IT-BIO-017 EU/NON-EU Agriculture
Are you a Food Service professional?
We created the Food Service line to meet the needs of chefs, baristas, and food industry artisans who want to offer a high-quality bread basket, or create expertly crafted sandwiches where the bread is not simply a container, but contributes with its quality to elevate the overall taste experience.






